Automatyzacja magazynu – czym jest i kiedy warto ją wdrożyć?

Automatyczny magazyn – zacznijmy od definicji.

Magazyn automatyczny to obiekt, w którym proces logistyczny odbywa się w pełni automatycznie, czyli z minimalnym udziałem czynnika ludzkiego. Bez udziału człowieka przeprowadzane jest zatem przyjmowanie towarów, komplementacja i przekazywanie do dalszej wysyłki oraz transport i magazynowanie wewnętrzne. Za obsługę całości obszaru powierzchni magazynowej odpowiadają maszyny i urządzenia, m.in. regały automatyczne, automatyczne transportery taśmowe/rolkowe, roboty AMR i AGV i windy magazynowe. Kontrola procesów opiera się na specjalistycznych systemach typu WMS (Warehouse Management System). Dzięki oprogramowaniu można np. wyznaczać punkty docelowe tras robotów AGV czy w czasie rzeczywistym śledzić proces kompletacji zamówień. Automatyzacja procesu sprawia, iż rolą człowieka jest nadzorowanie pracy automatów i usprawnienie obsługi systemu łańcucha dostaw.

Czy automatyzacja procesów magazynowych jest konieczna?

Automatyzacja procesów magazynowych staje się konieczna i szczególnie zalecana w rozwijających się firmach, gdzie rosnąca skala operacji wymaga większej wydajności i minimalizacji błędów. Warto również rozważyć wdrożenie automatyzacji w magazynach, które borykają się z problemami, takimi jak ograniczona przestrzeń czy rosnące koszty obsługi. Automatyzacja procesów magazynowych daje możliwość szybszej reakcji na zwiększające się zapotrzebowanie i optymalizacji zarządzania zapasami. System MES, jak MOBILNY MAGAZYNIER pozwala także obniżyć koszty operacyjne, ponieważ wszelkie zestawienia i raporty mogą zostać wygenerowane automatycznie. Wprowadzenie automatyzacji systemów magazynowych pozwala także na lepsze wykorzystanie przestrzeni roboczej, co jest szczególnie istotne w przypadku przedsiębiorstw, które nie posiadają osobnych większych budynków do składowania towaru.

Na co pozwala automatyzacja procesów magazynowych?

Automatyzacja procesów magazynowych pozwala na znaczne usprawnienie i optymalizację zarządzania zapasami, transportu towarów oraz realizacji zamówień. Dzięki zintegrowanym systemom automatyki magazynowej firmy mogą zmniejszyć liczbę błędów ludzkich, przyspieszyć realizację operacji oraz zoptymalizować wykorzystanie przestrzeni magazynowej. Warto wspomnieć, że automatyzacja procesów magazynowych umożliwia także monitorowanie stanu zatowarowania w czasie rzeczywistym, co pozwala lepiej zaplanować grafik zamówień.

Jak usprawnić magazyn?

Optymalizacja procesów magazynowych czyli kompleksowa poprawa logistyki magazynowej to pierwszy krok na drodze usprawniania gospodarki magazynowej. Celem jest zwiększenia wydajności pracy i szybsza realizacja zamówień klientów. Automatyczny magazyn, to tak zoptymalizowany obiekt, w którym dokonano analizy potrzeb i możliwości poprzez wykonanie audytu. Otrzymana diagnoza, określa obszary usprawnień, dostosowanych do specyfiki obiektu. Po przeprowadzonej analizie można przystąpić do zmian, czyli zastosowana zostanie automatyzacja magazynu.

Automatyzacja magazynu – jakie przesłanki wskazują konieczność wdrożenia procesu?

Zalety automatyzacji magazynu:

  1. Względy bezpieczeństwa w procesach logistycznych.

Magazyn zautomatyzowany umożliwia minimalizację pracy fizycznej. Pracownicy zajmują się planowaniem i kontrolowaniem prac związanych z przyjmowaniem i wydawaniem towaru. które wykonują za nich maszyny oraz urządzenia. Mierzalną korzyścią jest unikanie zagrożeń i eliminacja wypadków.

  1. Eliminacja błędów.

Nie myli się tylko ten, kto nic nie robi, więc błędy przy pracy, wynikające ze zmęczenia, braku koncentracji i braku kompetencji są elementem trudnym do wyeliminowania. Automatyzacja procesów magazynowych może pomóc w zmniejszeniu tego typu błędów.

  1. Problem z bieżącym obłożeniem magazynu.

Zbyt mała przestrzeń magazynowa, niedopasowanie technologiczne czy ograniczenia kadrowe, to czynniki, ograniczające skuteczność prowadzonych działań. Automatyka magazynowa może rozwiązać wynikające z nich problemy. Automatyka minimalizuje błędy czynnika ludzkiego, zakres zadań pracowników przenosząc z powtarzalnej pracy fizycznej na obsługę maszyn i bieżący monitoring. W ten sposób można zwiększyć wydajność i organizację pracy, a dostępna przestrzeń magazynowa wykorzystywana jest efektywniej.

  1. Nadmierna wysokość generowanych kosztów.

Podstawowym aspektem innowacji jest zawsze wynik finansowy. Inwestycja w automatyzację procesów magazynowych pozwala ograniczyć liczbę i poziom kosztów. Wydatkowanie określonej, wysokiej sumy w bieżącym czasie, przełoży się na korzyści, które organizacja odczuje w dłuższym horyzoncie czasowym.

Jakie procesy magazynowe można zautomatyzować?

  1. Przyjmowanie i wydawanie towarów z magazynu.

Przyjmowanie towarów i wysyłka zamówień to czynności magazynowe, wykonywane w strefach o największym natężeniu przepływu ładunków. Czynności te mogą zostać usprawnione dzięki automatycznym systemom załadunku i rozładunku pojazdów w dokach przeładunkowych.

  1. Transport bliski.

Zoptymalizowanie transportu ładunków można przeprowadzić poprzez instalację przenośników paletowych, połączenie stref magazynu za pomocą systemów transportu szynowego czy zastosowanie pojazdów sterowanych automatycznie (AGV z ang. Automatic Guided Vehicles) oraz robotów mobilnych (AMR z ang. Autonomous Mobile Robots), działających bez nadzoru ze strony operatora.

  1. Magazynowanie towarów.

Ważne miejsce wśród automatycznych rozwiązań magazynowych zajmują systemy usprawniające proces składowania towarów, a w szczególności pobieranie i odkładanie jednostek ładunkowych. Są to układnice paletowe i pojemnikowe, które przemieszczają się wzdłuż korytarzy i automatycznie odkładają i zdejmują palety czy pobierają i odkładają ładunki z regałów bez nadzoru ze strony operatora.

  1. Przygotowanie zamówień.

Kompletacja zamówień może zostać zautomatyzowana zgodnie z zasadą „towar do człowieka” (ang. goods-to-person). Terminem tym określa się strategię przygotowywania zamówień, w ramach której towary są dostarczane bezpośrednio na stanowiska kompletacyjne przez systemy automatyczne, np. układnice i przenośniki.

  1. System zarządzania magazynem MOBILNY MAGAZYNIER właściwym rozwiązaniem do automatyzacji magazynu 

Każdy niemal proces magazynowy – przyjmowanie, kompletacja czy transport – wymaga zastosowania odpowiedniego oprogramowania. W tym celu wdrożony zostaje informatyczny system magazynowy (WMS). Automatyczny system – aplikacja MOBILNY MAGAZYNIER – pozwala na szybkie i dokładne wykonywanie zadań związanych z magazynowaniem i dostawami. Umożliwia m.in. tworzenie raportów magazynowych, kontrolę stanów magazynowych, wystawianie dokumentów wymiany magazynowej, śledzenie dokumentów i inwentaryzację.

Jak widać, pracę magazynu i kontrolę nad procesami magazynowymi można zatem zautomatyzować niemal w 100%.