
MES
System MONACO w zakresie sterowania produkcją stanowi bazę wiedzy o aktualnym stanie realizowanych zleceń produkcyjnych i obciążeniach zasobów. Dzieje się tak dzięki umiejętnemu wykorzystaniu różnego typu urządzeń komunikujących się z systemem za pomocą technologii Web Serwisów.

Rejestracja stanu realizacji zleceń produkcyjnych prowadzona przy pomocy aplikacji komunikującej się z systemem macierzystym, zainstalowanej na:
Stacjonarnej stacji roboczej
z czytnikiem kodów kreskowych
przyspieszającym wyszukiwanie odpowiedniej pozycji karty pracy, przewodnika warsztatowego, specyfikacji materiałowej i rejestrację czynności, czasu, rozchodu materiałowego (dokumenty RW i PW);
Mobilnym kolektorze danych
z czytnikiem kodów kreskowych
umożliwiającym wyszukiwanie i potwierdzanie wykonania czynności na produkcji, jak wyżej, bez ograniczeń miejsca wykonania czynności;
Panelu dotykowym
(stacjonarny komputer przemysłowy), umożliwiającym dostęp do wszystkich zasobów systemu (wg potrzeb) na stanowisku roboczym – np.: lista kart pracy, rysunki operacyjne.
Urządzenia te znacząco przyspieszają i upraszczają rejestrację czynności
umożliwiają wykonanie na bieżąco zapisów do systemu, a to oznacza dostęp do stanu zaawansowania natychmiast po zarejestrowaniu przez uprawnionych, rozproszonych użytkowników systemu. Rejestracja przestojów w procesie produkcyjnym ułatwia modyfikowanie harmonogramów planowania produkcji, a podczas operacji kontroli jakości pozwala odnotować przyczyny braków (np. awaria stanowiska, wady materiału, błąd pracownika, itp.).