Robotyzacja a automatyzacja (BPA vs RPA) – w co warto inwestować?
Automatyzacja (BPA) i robotyzacja (RPA) to różne sposoby wykorzystanie technologii najnowszej generacji w optymalizowaniu i przyspieszaniu wykonywania powtarzalnych czynności. To także sposoby wdrażania nowych technologii do zwiększania efektywności, przyspieszania realizacji zadań i optymalizacji przestrzeni pracy. Zastosowanie BPA oraz RPA umożliwia organizacjom skupienie się na kreatywnych i strategicznych aspektach biznesu, a nie na rutynowych, powtarzalnych zadaniach.
Czym różni się automatyzacja od robotyzacji?
Różnica między BPA i RPA polega głównie na podejściu do optymalizacji firmy.
Mówiąc o automatyzacji i robotyzacji procesów produkcyjnych, należy zaznaczyć, że pierwsze z pojęć jest pojęciem szerszym niż drugie.
Automatyzacja (BPA) koncentruje się na usprawnianiu procesów biznesowych od początku do końca, integracji systemów i zarządzaniu złożonymi operacjami. Robotyzacja kieruje się zaś ku pojedynczym, rutynowym zadaniom, które nie wymagają złożonej analizy czy podejmowania istotnych decyzji.
Automatyzacja jest zatem procesem kompleksowym czyli całościową optymalizacją firmowych działań, która ma długofalowo wspierać przedsiębiorstwo w poprawie wyników, akceleracji działań oraz ograniczeniu wydatków.
Robotyzacja (RPA) skupia się zaś na rozwiązywaniu unikalnych problemów i automatyzacji konkretnych zadań. Technologia RPA służy do zadań opartych na planach, schematach i instrukcjach.
Każda robotyzacja jest więc w praktyce automatyzacją, lecz automatyzacja nie musi oznaczać robotyzacji.
W przypadku procesów produkcyjnych:
Automatyzacja procesów produkcyjnych polega na ich zmechanizowaniu, czyli ograniczeniu pracy ręcznej dzięki zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań. Automatyzacja koncentruje się na wprowadzaniu programowania i sterowania w procesach, co zwiększa ich niezawodność oraz eliminuje pomyłki wynikające z ręcznej obsługi. Wdrożenie automatyzacji może obejmować zarówno maszyny, jak i czujniki, systemy zarządzania oraz urządzenia, które wspierają wydajne wykonywanie zadań.
Automatyzacja wykorzystuje specjalne oprogramowanie oraz maszyny najnowszej generacji, które samoczynnie wykonują część lub całość operacji realizowanych na hali produkcyjnej.
BPA wykorzystuje m.in.:
- maszyny służące do manipulacji ładunkami, które automatycznie przenoszą materiały na różnych etapach produkcji;
- nowoczesne linie montażowe, zapewniające ścisłą koordynację między stanowiskami roboczymi;
- rejestratory i czujniki na bieżąco monitorujące przepływ surowców.
Robotyzacja procesów produkcyjnych pozwala na wykorzystanie robotów przemysłowych do pracy przy trudnych, wymagających precyzji zadaniach. Roboty przemysłowe są w stanie realizować złożone operacje, obejmujące montaż, spawanie, malowanie czy kontrolę jakości, zapewniając jednocześnie wysoki poziom precyzji i powtarzalności.
RPA to idealne rozwiązanie, gdy potrzebne są maszyny służące do wykonywania:
- pracy w środowisku niebezpiecznym dla człowieka, w którym występuje wysokie ryzyko zatrucia szkodliwymi substancjami;
- więcej niż jednej operacji – taką możliwość daje opcja zaprogramowania robota pod kątem indywidualnych potrzeb przedsiębiorstwa.
Kluczowe cechy BPA.
BPA czyli Business Process Automation w ujęciu informatycznym może zostać wdrożona w wielu obszarach biznesowych, w tym w marketingu, sprzedaży i w ramach workflow. BPA zapewnia najkrótszą drogę do automatyzacji, wykorzystując warstwę interfejsu użytkownika, zamiast zagłębiać się w kod aplikacji lub powiązane z nim bazy danych. Interfejs upraszczany do tego stopnia, że z narzędzi tych może korzystać personel bez kwalifikacji technicznych. BPA skupia się nie tylko na przyspieszeniu wykonywania konkretnych zadań, ale usprawnia złożone, wieloetapowe procesy – także w kluczowych dla organizacji aspektach.
- wdrożenie automatyzacji pozwala oszczędzać czas i pieniądze dzięki wyeliminowaniu żmudnych czynności oraz możliwości ograniczenia wydatków na usługi zewnętrzne;
- automatyzacja nie popełnia błędów, zatem gromadzone dane są dokładniejsze, a raporty prezentują zawsze rzetelne informacje;
- rozwiązania BPA są skalowalne i rosną wraz z firmą, dostosowując się do zmieniających się potrzeb biznesowych;
- automatyzacja wspiera pełne procesy, więc staje się częścią firmy, a nie tylko pojedynczym narzędziem.
Kluczowe cechy RPA.
RPA czyli Robotic Process Automation w ujęciu informatycznym to zastosowanie oprogramowania do przechwytywania i interpretowania aplikacji celem przetwarzania transakcji, wyzwalania odpowiedzi, manipulowania danymi i komunikowania się z innymi systemami cyfrowymi. To wykorzystanie oprogramowania do wykonywania powtarzalnych, rutynowych zadań, wcześniej wykonywanych przez pracowników. W grę wchodzą zarówno proste czynności, jak generowanie automatycznych odpowiedzi na wiadomości e-mail, jak i wdrażanie tysięcy „botów”, z których każdy jest zaprogramowany do automatyzacji zadań w systemie ERP.
- sprawdza się w optymalizacji poszczególnych zadań, a nie w ujęciu procesowym;
- robotyzacja jest łatwa do wdrożenia i nie wymaga przeprowadzenia szczegółowej analizy sposobu działania firmy;
- zautomatyzować można pojedyncze czynności oparte na regułach i zebranych danych;
- idealne do zautomatyzowania prostych, powtarzalnych czynności.
RPA przekazuje poszczególne zadania robotom programowym w celu usprawnienia, a BPA przejmuje cały proces biznesowy i automatyzuje go od początku do końca.
Jakie korzyści przynosi automatyzacja i robotyzacja procesów produkcyjnych?
Pomimo pewnych różnic, automatyzacja i robotyzacja procesów produkcyjnych niejednokrotnie są uruchamiane jednocześnie i wykazują ze sobą ścisłą korelację. Łączą również korzyści, jakie można dzięki nim osiągnąć. Obejmują one:
- zwiększenie wydajności zakładu w wyniku szybszej realizacji zadań – dzięki AI maszyny i roboty mogą przejąć od człowieka wykonywanie nie tylko czynności manipulacyjnych, ale również tych związanych z nadzorowaniem pracy innych urządzeń, co przyczynia się do zwiększenia wydajności produkcji;
- precyzyjność i niezawodność – automatyzacja i robotyzacja procesów produkcyjnych zmniejsza ryzyko popełnienia błędów przez pracowników.
Efektem jest również mierzalny wzrost zysków. Dzięki eliminacji przestojów produkcyjnych wszystkie zamówienia mogą być realizowane zgodnie z harmonogramem.
Robotyzacja (RPA) jest istotnym elementem oferowanych przez KSIBB.PL IT SOLUTIONS biznesowych rozwiązań klasy ERP Comarch ERP Optima i Comarch ERP XL. Z kolei mechanizmy BPA czyli Business Process Automation, stanowią integralną część oprogramowania do Technicznego Przygotowania Produkcji MONACO.
Sprawdź również: https://ksibb.com.pl/zarzadzanie-produkcja/