Comarch fakturowanie i nie tylko – sprawne zarządzanie dokumentacją firmy.

Pośród wielu funkcjonalności, realizowany w systemach Comarch ERP, wyróżnia się fakturowanie. Wystawianie dokumentów handlowych jest integralną częścią modułów wspomagających sprzedaż i magazynowanie Comarch ERP XL czy Comarch ERP Optima. Moduły umożliwiają wystawianie m.in. następujących dokumentów: faktury sprzedaży, faktury zakupu, faktury pro forma, faktury zaliczkowej, paragonu, faktury zakupu od rolnika ryczałtowego czy faktury korygującej. W ten sposób realizowane są zatem wszelkiego rodzaju transakcje handlowe, zarówno krajowe, jak i zagraniczne. Są wśród nich również tak specjalistyczne działania, jak obrót złomem, obrót towarami koncesjonowanymi czy obsługa kaucji. Istotną funkcją jest też uporządkowanie obiegu dokumentów handlowych, począwszy od zapytań ofertowych i ofert, aż po zamówienia i wreszcie dokumenty sprzedażowe – faktury/paragony.

Szeroki zakres pojęcia „fakturowanie”.

Określenie modułów handlowych jako „program do faktur” byłoby bez wątpienia wielkim zawężeniem zakresu funkcji systemu. Oczywiście można ograniczyć się wyłącznie do działań takich jak wystawianie faktur sprzedażowych, jeśli zaspokojenie podstawowych potrzeb podmiotu gospodarczego zapewnia moduł Faktury. Prosty program do faktur – moduł Faktury – to jednak znacząco zbyt mało, aby funkcjonować na rynku w obecnej sytuacji biznesowej. Prosta ewidencja dokumentów czy wystawianie faktur jest przecież tylko wąską częścią działań wykonywanych w Comarch ERP. Systemy ERP integrują przecież wszystkie obszary działania firmy w jedno narzędzie informatyczne.

OCR – program do wprowadzania faktur do systemu.

Program do faktur, prosta ewidencja dokumentów czy też rozbudowane działania sprzedażowe i obieg dokumentów – te procesy nie mogą obejść się bez narzędzia do digitalizacji. Zapewni ją OCR (Optical Character Recognition), technologia optycznego rozpoznawania danych. Dzięki tej technologii po szybkim zeskanowaniu lub sfotografowaniu dokumentów, chmurowa usługa Comarch OCR odczyta i wprowadzi do systemu istotne dane z dokumentu. Dzięki OCR wystawianie i wprowadzanie faktur do systemu jest jeszcze prostsze.

Fakturujmy, ale pamiętajmy o analizie danych.

Procesy sprzedażowe nie mogą obyć się bez modułu Comarch Business Intelligence czyli narzędzi analitycznych, które ułatwiają wspieranie decyzji biznesowych, analitykę biznesową i controlling. Pakiety Comarch Business Intelligence zapewniają zatem szybki dostęp do informacji. Raporty mogą być prezentowane w wielu układach i przekrojach, w formie wykresów, tabel czy map. Można też za pomocą prostych narzędzi tworzyć raporty zindywidualizowane lub korzystać z gotowych analiz. Zadania te realizowane są dzięki pełnej integracji procesów występujących w firmie.

Szybki dostęp do informacji raz jeszcze.

Dopełnieniem powyższych zadań jest automatyzujący procesy biznesowe i obieg dokumentów w firmie system DMS – Document Management System. Pozwala na wyeliminowanie z obiegu firmy dużej części dokumentów papierowych, porządkuje pracę i oszczędza czas. To również kolejne narzędzie zapewniające szybki dostęp do informacji.

Tworzenie własnych wydruków.

Wystawienie dokumentu – faktury sprzedaży, faktury korygującej, faktury zakupu, faktury zaliczkowej czy faktury pro forma – to mimo wszystko tylko część rozbudowanego procesu sprzedaży. Na końcu procesu potrzebny jest wydruk. Proces przygotowywania wydruków realizuje produkt Comarch sPrint, który zapewnia sprawne wydrukowanie dowolnego dokumentu w oparciu o dane wprowadzane do systemu źródłowego. Możliwe jest tworzenie własnych wydruków od podstaw, zgodnie z aktualnym zapotrzebowaniem lub wprowadzenie zmian we wcześniej przygotowanych szablonach.

Elektroniczna wymiana dokumentów.

Nie zapominajmy również o automatyzacji procesów biznesowych w łańcuchu dostaw i intensyfikacji relacji z partnerami. Te zadania realizowane będą przez platformę B2B Comarch EDI, która zapewnia wymianę danych w łańcuchu dostaw. Aplikacja pozwala wysyłać i przyjmować w formie elektronicznej różne rodzaje dokumentów. Wśród nich oczywiście wspomniane już wyżej wielokrotnie różne rodzaje faktur. Comarch EDI to wydajna elektroniczna wymiana dokumentów. Comarch EDI jest jednym ze sposobów na zmniejszenie pracochłonności procesów związanych z obsługą zamówień.

Sprzedaż za pomocą aplikacji mobilnych.

Przedstawiając system do faktur, nie można zapomnieć o szerokiej gamie narzędzi mobilnych, czyli Comarch Mobile. Przygotowane dla osób, którzy realizują zadania sprzedażowe w terenie lub w biurze, dyrektorów zarządzających, kierowników jak i pracowników mobilnych. Szybkie fakturowanie wykonuje się z wykorzystaniem urządzeń mobilnych, m.in. smartfonów, tabletów, terminali przenośnych. Zainstalowany na urządzeniu program do fakturowania, zapewnia dostęp do pełnej oferty towarowej, historii transakcji, płatności i kontaktów z klientem, aktualnych warunków handlowych i promocji, wydruków fiskalnych i raportów.

A może sklep internetowy?

Mówiąc o fakturowaniu w systemach Comarch, nie można nie wspomnieć o sprzedaży przez internet, czyli dzięki Comarch e-sklep. Jest to zaawansowana technologicznie platforma, w oparciu o którą samodzielnie stworzyć można własny sklep internetowy o pełnej integracji z systemem Comarch. Braku konieczności przenoszenia informacji o zamówieniach składanych za pośrednictwem sklepu do systemu Comarch ERP, zapewnia automatyczne i szybkie fakturowanie. E-sklep to nie tylko narzędzie sprzedażowe, to kolejna koncepcja programu do fakturowania w ramach Comarch ERP.